Alumni

Martyrs

Throughout its 353 years of existence, the College has formed many men for the priesthood, as well as many more who, through their time here, have made the decision to fulfil their vocation in other ways, and gone on to make a mark on society. On this page, we will attempt to list as many of these outstanding alumni, and the mark that they have made thus far.

Philip Minh Van Doan

Martyred in Annam, Vietnam in 1853

Beatified in 1900
Canonised in 1988

Peter Quy Cong Doan

Martyred in Annam, Vietnam in 1859

Beatified in 1909
Canonised in 1988

Paul Loc Le Van

Martyred in Annam, Vietnam in 1859

Beatified in 1909
Canonised in 1988

John Hoan Trinh Doan

Martyred in Annam, Vietnam in 1861

Beatified in 1909
Canonised in 1988

Joseph Luu Van Nguyen

Martyred in Annam, Vietnam in 1861

Beatified in 1909
Canonised in 1988

Bishops

The following are alumni who have been promoted to the episcopate. The information includes the dates they were ordained bishops, and their episcopal jurisdictions and durations. Their names are sorted in alphabetical order, and the deceased are denoted by a cross after their names.

  • Abraham Than

    Episcopal Ordination on 11 May 1969

    Auxiliary Bishop of Kengtung, Burma (1968-1972)
    Bishop of Kengtung, Burma (1972-2001)

  • Aloysius Moses U Ba Khim †

    Episcopal Ordination on 21 November 1965

    Archbishop of Mandalay, Burma (1965-1978)

  • Anthony Lee Kok Hin

    Episcopal Ordination on 20 November 1977

    Bishop of Miri, Malaysia (1977-2013)

  • Anthony Soter Fernandez

    Episcopal Ordination on 17 February 1978

    Bishop of Penang, Malaysia (1977-1983)
    Archbishop of Kuala Lumpur, Malaysia (1983-2003)

  • Antony Selvanayagam

    Episcopal Ordination on 1 September 1980

    Auxiliary Bishop of Kuala Lumpur, Malaysia (1980-1983)
    Bishop of Penang (1983-2012)

  • Cornelius Piong

    Episcopal Ordination on 6 May 1993

    Bishop of Keningau, Malaysia (1992-present)

  • Dominic Su Haw Chiu

    Episcopal Ordination on 6 January 1987

    Bishop of Sibu, Malaysia (1986-2011)

  • Dominic Vendargon †

    Episcopal Ordination on 21 August 1955

    Bishop of Kuala Lumpur, Malaysia (1955-1972)
    Archbishop of Kuala Lumpur, Malaysia (1972-1983)

  • Francis Chan †

    Episcopal Ordination on 28 August 1955

    Bishop of Penang, Malaysia (1955-1967)

  • George Maung Kyaw †

    Episcopal Ordination in 17 April 1955

    Bishop of Bassein, Burma (1955-1968)

  • Gabriel Thohey Mahn-Gaby

    Episcopal Ordination on 2 February 1965

    Coadjutor Archbishop of Rangoon, Burma (1964-1971)
    Archbishop of Rangoon, Burma (1971-2002)

  • Gregory Yong Sooi Ngean †

    Episcopal Ordination on 1 July 1968

    Bishop of Penang, Malaysia (1968-1977)
    Archbishop of Singapore, Singapore (1977-2000)

  • James Chan Soon Cheong

    Episcopal Ordination on 8 June 1973

    Bishop of Malacca-Johore, Malaysia (1973-2001)

  • Jean Baptiste Tran-Huu-Duc †

    Episcopal Ordination in 16 September 1951

    Vicar Apostolic of Vinh, Vietnam (1951-1960)
    Bishop of Vinh, Vietnam (1960-1971)

  • John Bosco Panya Kritcharoen

    Episcopal Ordination on 28 May 2005

    Bishop of Ratchaburi (2005-present)

  • John Ha Tiong Hock

    Episcopal Ordination on 6 Jun 1998

    Auxiliary Bishop of Kuching, Malaysia (1998-2003)
    Archbishop of Kuching, Malaysia (2003-2017)

  • John Lee Hiong Fun-Yit Yaw

    Episcopal Ordination on 26 June 1987

    Bishop of Kota Kinabalu, Malaysia (1987-2008)
    Archbishop of Kota Kinabalu, Malaysia (2008-2012)

  • John Joseph U Win †

    Episcopal Ordination on 18 July 1954

    Auxiliary Bishop of Mandalay, Burma (1954-1959)
    Archbishop of Mandalay, Burma (1959-1965)

  • Joseph Devellerez Thaung Shwe

    Episcopal Ordination on 2 February 1976

    Bishop of Pyay (Prome), Burma (1975-2010)

  • Joseph Mahn Erie

    Episcopal Ordination on 12 June 1968

    Bishop of Bassein, Burma (1968-1982)

  • Julian Leow Beng Kim

    Episcopal Ordination on 6 October 2014

    Archbishop of Kuala Lumpur, Malaysia (2014-present)

  • Lawrence Khai Saen-Phon-On †

    Episcopal Ordination on 16 July 1980

    Archbishop of Thare and Nonseng, Thailand (1980-2004)

  • Lawrence Thienchai Samanchit

    Episcopal Ordination on 3 October 1971

    Bishop of Chanthaburi, Thailand (1971-2009)

  • Murphy Nicholas Xavier Pakiam

    Episcopal Ordination on 4 October 1995

    Auxiliary Bishop of Kuala Lumpur, Malaysia (1995-2003)
    Archbishop of Kuala Lumpur (2003-2013)

  • Nicholas Chia Yeck Joo

    Episcopal Ordination on 7 October 2001

    Archbishop of Singapore (2001-2013)

  • Paul Nguyen-Ðình Nhiên †

    Episcopal Ordination on 15 May 1963

    Coadjutor Bishop of Vinh, Vietnam (1963-1969)

  • Sebastian Francis

    Episcopal Ordination on 20 August 2012

    Bishop of Penang, Malaysia (2012-present)

  • Sebastian U Shwe Yauk †

    Episcopal Ordination on 21 May 1961

    Bishop of Toungoo, Burma (1961-1988)

  • Simon Michael Fung Kui Heong †

    Episcopal Ordination on 14 November 1975

    Vicar Apostolic of Kota Kinabalu, Malaysia (1975-1976)
    Bishop of Kota Kinabalu, Malaysia (1976-1985)

  • William Goh Seng Chye

    Episcopal Ordination on 23 February 2013

    Archbishop of Singapore (2013-present)

College General
Jalan Cengai, Tanjung Tokong
11200 Tanjung Bungah
Pulau Pinang, Malaysia

Phone +604 890 2002
Facsimile +604 890 6382

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Copyright © 1665 - 2018
Seminari Tinggi Katolik l The College General
All Rights Reserved